ᐅPomysły na prezent dla dziecka w wieku13-14 lat Poradnik

Jeśli szukasz najlepszych pomysłów na prezentów dla 13-14-letniej dziecka córki, syna, przyjaciółki, brata itd., to trafiłeś we właściwe miejsce!
A może masz 13-14 lat i szukasz inspiracji i pomysłów, aby umieścić je na swojej liście życzeń? Przejrzyj tę listę, a na pewno znajdziesz coś, co pokochasz, a także na pewno dodasz swoje własne pomysły w sekcji komentarzy.

SPRAWDZ PRODUKT
SPRAWDZ PRODUKT
SPRAWDZ PRODUKT
SPRAWDZ PRODUKT
SPRAWDZ PRODUKT
SPRAWDZ PRODUKT
SPRAWDZ PRODUKT
SPRAWDZ PRODUKT
SPRAWDZ PRODUKT
SPRAWDZ PRODUKT

1. Konsole do grania.

Konsole to dobry prezent dla dzieci w tym wieku nie dlatego że mają jakiś aspekt edukacyjny ale inne dzieci też posiadają lub wkrótce będą posiadać konsole a nie chcemy żeby nasze dziecko w tych szalonych czasach odstawało od reszty rówieśników. Konsola dla dziecka to może być dobry jak i zły wybór. Wszystko zależy od tego jak dziecku wydzielmy czas na lekcje i rozrywkę. Jest wiele marek najtańsza konsole są już od 700 zł. Używane konsole są jeszcze tańsze a poprzednia generacja to naprawdę mały koszt a rozrywka jest taka sama.

Co nam się podoba
 • To nie musi być konsola tylko do grania można oglądać filmy i przeglądać internet..
 • Konsole i gry nie muszą wpływać negatywnie jeśli dobierzemy odpowiednie zasady i będziemy je respektować.
 • Łatwe w ustawieniu i dostosowaniu do użytkownika.
Co się nam nie podoba
 • Wysokie ceny nowych konsol.
 • Dziecko bez nadzoru może się uzależnić od gier.
Dlaczego nam się to podoba: Konsole i gry nie są złe jeśli są dobrze wykorzystywane i kontrolowane przez rodziców dziecka.

2.Tablety.

Tablet dla dziecka w tym wieku to raczej już obowiązek niż luksus czy gadżet. Przenośne urządzenie przyda się do dostępu do internetu czy czytania książek w formie cyfrowym. To nie musi być tablet ale ze względu na duży ekran łatwo może zastąpić inne drożę uradzenia jak laptop czy komputer. Przydatne do nauki i wykorzystania informacji które dziecko zdobędzie z internetu.

Co nam się podoba
 • Lekkie i przenośne urządzenie mobilne o dużym wyświetlaczu.
 • Niskie ceny do innych produktów jak np. laptop.
 • łatwe w obsłudze i przydatne do szukania informacji w sieci czy komunikacji ze znajomymi przez internet.
Co się nam nie podoba
 • Bateria trzyma max 6 godzin częste ładowanie.
 • Warto kupić droższy bo te tańsze są słabsze i po jakiś czasie po prostu zacinają się użytkowanie ich nie jest wygodne.
 • Tablety są bardzo podatne na uszkodzenia spowodowane upadkiem to krucha konstrukcja.
Dlaczego nam się to podoba: Przenośne urządzenie mobilne dla dziecka jako tańszy zmianie droższych sprzętów.

3.Hobby i rozrywka.

Nie samym komputerami i grami dziecko żyje musi mieć też zapewnione rozrywkę na świeżym powietrzu. Wszelkie hobby tz offline są przydatne bo odciągają dziecko od ekranu monitora. Trudno coś konkretnego poradzić dla nie których dzieci wystarczy piłka dla innych może być karnet sportowy. Jednak warto sprawdzić propozycję produktów które przygotowaliśmy.

Co nam się podoba
 • Sport to zdrowie.
 • Hobby odciągają dzieci od ekranów i internetu pozwalają im spędzić produktywnie czas.
 • Nie musi być to drogę hobby czy sport.
Co się nam nie podoba
 • Dziecko może ulec wypadkowi ale to naturalne dla dzieci które dużo się ruszają stłuczenia i sinika to naturalna rzecz.
Dlaczego nam się to podoba: Warto dbać o rozwój dziecka w jego zainteresowania poza światem cyfrowym.

4.Gry komputerowe.

gra komputerowa mainecraft
Gry to coś za czym dzieci szaleją.

Dzieci w tym etapie lubią grać w gry komputerowe i konsolowe. Jeśli nie można tego zwalczyć należy pozwolić dziecko zagrać w Mianecraft czy Farming Simulator – bardzo popularne gry wśród chłopców. Warto jednak ograniczać czas dziecka przed ekranem i w grze do kilku godzin dziennie lub tygodniowo oraz zadbać o inne rozrywki na świeżym powietrzu i z jego znajomymi.

Co nam się podoba
 • Popularne wśród dzieci a zwłaszcza chłopców.
 • Ceny gier i jest ich wiele do wyboru.
Co się nam nie podoba
 • Gry mogą uzależniać.
Dlaczego nam się to podoba: Gry nie są złe tylko to od rodziców zależy jak dziecko będzie się bawiło grając warto ograniczać ekspozycję dziecka i czas w świecie wirtualnym dla tego realnego.

5.Drony.

Drony nie muszą być drogie to fajny gadżet dla dziecka które lubią bawić się nowinkami technologicznymi. Jest wiele tanich modeli i małych dronów którymi mogą bawić się dzieci i dorośli pod ich opieką. Warto rozważyć zakup takiej taniej zabawki.

Co nam się podoba
 • Niskie ceny wielu modeli dronów.
 • Fajny gadżet dla dziecka.
Co się nam nie podoba
 • Tańsze nie oznacza lepsze jakość jest czasem słaba.
 • Każdego drona łatwo uszkodzić i zniszczyć dlatego warto uważać.
Dlaczego nam się to podoba: Gadżet dla dziecka które lubi bawić się nowinkami technologicznymi oczywiście pod czujnym okiem rodziców.

6.Smartfony.

Dziecko w tym wieku nie musi mieć samrtofona ale pewnie wielu jego rówieśników już ma telefony. To ciekawe czasy w których dzieci naprawdę szybko rosną. Warto kupić coś solidnego ale nie drogiego i zainstalować na tym telefonie aplikacje która kontroluje telefon.

Co nam się podoba
 • By nauczyć dziecko używania telefonu i by mogło komunikować się z znajomi i rodzicami.
Co się nam nie podoba
 • Telefony nie są zbyt solidne.
Dlaczego nam się to podoba: W pogoni za modą i szybko rosnącymi dzieci warto kupić telefon by kontrolować dziecko i jego poczynania dla bezpieczeństwa.

7.Sport i rekreacja.

piłka dla dziecka w wieku 8 lat i nawet mniej
Dzieci lubią grać w piłkę zwłaszcza chłopcy ale są też inne sporty jak np. koszykówka czy siatkówka trzeba o tym pamiętać.

Dziecko w tym wieku już przejawia zainteresowanie sportem dlatego warto ukierunkować tą energie na coś co wyładuje jego energię. To mogą być rożne sporty i dyscypliny. Granie w piłke dla chłopców czy lotki dla dziewczynki. Możliwości jest wiele.

Co nam się podoba
 • Warto ukierunkować energie dziecka na konkretny sport by zając go w tym trudnym okresie dorastania..
Co się nam nie podoba
 • Każdy prezent wiąże się z wydatkiem.
 • Mogą pojawić się otarcia i siniaki.
Dlaczego nam się to podoba: Sport to zdrowiem i zajmuję dziecko podczas trudnego czasu dorastania. Z dziecka do nastolatka.

8.Akcesoria komputerowe.

jeśli dziecko ma już komputer czy konsole warto dokupić na prezent dla dziecka w wieku 13-14 lat jakiś dodatek do tego sprzętu myszkę, słuchawki albo fotel wygodny.

Co nam się podoba
 • Warto dokupić coś do komputera coś praktycznego i niezawodnego.
Co się nam nie podoba
 • Ceny produktów są wysokie.
Dlaczego nam się to podoba: teskt

9.Gry planszowe.

Nie samymi grami cyfrowymi żyją dzieci, warto zadbać też o rozrywkę z grami planszowymi w które może grać kila osób rodzice i dzieci razem. To buduję relację i wzmacnia wieź rodzinne. Które warto dbać przez cały czas.

Co nam się podoba
 • Gry planszowe to gry dla rodzinna i znajomych. dziecka.
 • Ceny nie są wysokie.
 • Gwarantowana rozrywka w dużym gronie.
Co się nam nie podoba
 • Nie wszystkie dzieci lubią gry planszowe.
Dlaczego nam się to podoba: Zabawa w gry wieloosobowe pomaga rozwijając relacje i więzi społeczne.

10.Rowery.

Dzieci w tym wieku są bardzo aktywne dlatego warto zadbać o jakiś porządny rower górski.

Co nam się podoba
 • Wspólne przejażdżki to zawsze fajna zabawa.
Co się nam nie podoba
 • Brak.
Dlaczego nam się to podoba: Jazda na rowerze to zawsze fajna zabawa dla dziecka i poprawia jego kondycję.

Zobacz też: Pomysł na prezent dla 11-12 latka Poradnik 2020 rok.

 

Wskazówki dotyczące wyboru prezentów dla 13-14-letnich dzieci.

Monumentalnym kamieniem milowym jest wiek 13 lat, kiedy dziecko wkracza w nastoletnie dzieciństwo. Nasze nastoletnie lata oferują nam wiele zabawy, jak również wiele prób i trudności, to naprawdę jest to rok, w którym zaczynają kształtować swoją osobowość i tożsamość na więcej niż jeden sposób. Od budżetu do praktyczności, poniżej znajduje się wiele przydatnych rzeczy, które powinny być rozważone podczas wyboru prezentu:

Weź pod uwagę zainteresowania nastolatka.

Nastolatkowie mogą być bardzo szczególni i trudno im wybrać prezenty. W rzeczywistości słyną z tego, że są wybredne, jeśli chodzi o przedmioty osobiste, zwłaszcza nowe prezenty. Od najnowszych gadżetów zabawkowych, przez rywalizację z kolegami ze szkoły, po ulubione kolorowe ubrania, istnieje wiele sposobów, w jaki można wykorzystać preferencje nastolatka, aby pomóc mu wybrać idealny prezent. Spójrz (jeśli to możliwe) na to, co już posiadają. Jeśli jest to Twoje własne dziecko, prawdopodobnie będziesz mieć pojęcie, co będzie działać, a co nie. A jeśli kupujesz dla krewnego lub przyjaciela, dlaczego nie zadać im kilku szybkich pytań?

Jakie Pytania?

Jeśli zdecydujesz, że będziesz musiał zadać kilka pytań, aby naprawdę poczuć, jaki prezent byłby odpowiedni, NIE zadawaj prostych pytań „tak” lub „nie”. Powinieneś dążyć do stworzenia dialogu, w którym nastolatek powie ci bezpośrednio, jakie są jego zainteresowania i preferencje. Przykłady dobrych pytań, które pomogą ci być: „Jak lubisz spędzać swój wolny czas?”, „Jaki jest twój ulubiony kolor, zespół czy artysta?”. Nie zapomnij też ujawnić rzeczy o sobie w trakcie dyskusji, aby rozmowa przebiegała bardziej naturalnie.

Spójrz na ich konto w mediach społecznościowych.

Konta w mediach społecznościowych są na ogół doskonałym sposobem na zdobycie dalszych informacji na temat danej osoby. Jeśli to możliwe, rzuć okiem na konta danej osoby, aby zobaczyć, z jakimi treściami się ona wiąże. Możesz zauważyć, że lubią oni wpisy dotyczące tego samego zespołu w kółko na Facebooku lub że dzielą się wpisami o konkretnej tematyce. To może dać Ci dobre wyobrażenie o ich zainteresowaniach i nadać Ci właściwy kierunek, jeśli chodzi o wybór tego idealnego prezentu.

Zapytaj ich przyjaciół lub rodziców.

Jeśli możesz porozmawiać bezpośrednio z rodzicami lub przyjaciółmi danej osoby, to zawsze pomaga. Możesz po prostu uzyskać pomysły od osób najbliższych nastolatkowi, a to da ci pewność, że to, co wybierzesz jako prezent, spodoba się im. Być może masz już jakiś pomysł i potrzebujesz tylko potwierdzenia, że zostanie dobrze odebrany, jest to również świetna okazja, aby to zrobić!

Budżet.

Każdy z nas chciałby zachęcić nastolatków najfajniejszymi prezentami, ale musimy również wziąć pod uwagę budżet. Często możemy znaleźć podobny prezent bez marki za ułamek ceny. Bądź rozsądny i zastanów się, na co cię stać. Ponadto, weź pod uwagę, że wiele nastolatków wyrzuca przedmioty w sposób liberalny i szybko zastępuje ulubioną rzecz w danym momencie.

Zobacz też: ᐅPomysły na prezent dla dziecka w wieku 5-6 lat Poradnik 2020

Praktyczność a sentyment.

Mimo że istnieje wiele zabawek dla nastolatków w tym wieku i prezentów dla nastolatków, częściej są to praktyczne prezenty, takie jak na przykład etui na telefon. Rzadko kiedy nastolatki cenią sobie sentymentalne prezenty. Naprawdę zastanów się, dla kogo kupujesz i biorąc pod uwagę ich osobowość, zdecyduj, czy nastolatek rzeczywiście będzie preferował praktyczny, czy sentymentalny prezent.

Etapy rozwojowe dzieci w tym wieku.

Nastolatki mają tyle do zrobienia, że ich mózgi i ciała rosną. Zaczynają wyglądać i brzmieć jak dorośli, ale z dużo większym nastawieniem! Może nie pamiętasz, ale przejście od dziecka do dorosłego wymaga dużo energii umysłowej, a twój nastolatek ma pełny umysł.

Etap rozwoju poznawczego.

Na szczęście, dobrą wiadomością o tych latach jest to, że dzieci zyskują więcej logiki i mogą rozwiązywać problemy z wieloma zmiennymi. Widzi świat wokół siebie nieco wyraźniej i uważa, że sprawiedliwość i nierówność są nie do przyjęcia. Spodziewa się ton słusznego oburzenia i gniewu z powodu niesprawiedliwości życia dla siebie i tych, których uważa, że musi chronić.

Etap rozwoju emocjonalnego.

Wahania nastroju dyktują nastolatce życie, teraz gdy walczy ona ze zwiększonym obciążeniem pracą w szkole i w domu wraz z hormonami. Ona chce swojej niezależności i prywatności. Pozwól jej podejmować pewne decyzje, ale prowadź ją, bo jej mózg będzie rosnąć jeszcze przez co najmniej 10 lat!

Etap rozwoju społecznego.

Twoja córka szuka aprobaty swoich rówieśników i kłóci się z tobą ciągle kwestionując twój autorytet. Nie chodzi o to, żeby być bachorem, ale żeby uzyskać niezależność i jest to normalna scena dla dzieci. Nie pozwól jej jednak chodzić po tobie tylko dlatego, że jej zachowanie jest normalne, a ty obecnie nie jesteś w stanie zrobić nic dobrego, więc zachowaj swój autorytet.

Fizyczny rozwój.

Od nastroju do wrażliwości i samoświadomości, nastolatki walczą z hormonami i rosną jak chwasty. Co powoduje wiele ich niepokojów, gdy uczą się akceptować nowe i radzić sobie z opiniami swoich rówieśników oraz własnym postrzeganiem piękna i wizerunku ciała.

Rodzaje prezentów dla dziewczynek

Oczywiście nie wszystkie prezenty, o których tutaj mowa, przypadną do gustu każdej dziewczynie w wieku 13-14 lat, dlatego ważne jest, aby wziąć pod uwagę jej indywidualne gusta i zainteresowania. Niektóre z głównych rodzajów prezentów, które dziewczyny z pewnością pokochają, to między innymi:

 1. Zestawy makijażu i lakierów do paznokci.
 2. Ubrania i dodatki odzieżowe
 3. Prezenty techniczne i akcesoria, takie jak futerał na telefon komórkowy
 4. Gry planszowe
 5. Biżuteria
 6. Dekoracje i akcesoria do jej sypialni
 7. Zestawy montażowe

Chłopcy w tym wieku.

W ciągu ostatnich piętnastu lat w umyśle i ciele człowieka zachodzą już zmiany. Proces ten trwa dość długo. Kiedy dzieci stają się nastolatkami, zmiany stają się bardziej intensywne i muszą się nieustannie dostosowywać.

Z biegiem lat, wiek 13-14 lat stał się w jakiś sposób symboliczny. Liczne zmiany w życiu zdarzają się ludziom w tym wieku, prawdopodobnie z powodu myśli, że wprowadza on nowy rozdział w życiu. Po raz pierwszy człowiek staje się nastolatkiem i oczekuje, że rozpocznie się duża zmiana.

W porównaniu z listą zalecanych zabawek dla 11 lub 12-latków powyższe pozycje są oczywiście dla osób w bardziej zaawansowanym stadium życia. Dzieje się tak dlatego, że potrzeby nastolatków wciąż się zmieniają w czasie. Podobnie jak nastolatkowie, znajdują się oni w niezręcznej fazie swojego życia, dlatego potrzebują pełnego wsparcia ze strony otaczających ich ludzi.

Zobacz też: ᐅPrezent dla 9-10 letniego dziecka Poradnik 2020r

Podsumowanie dziecko 13-14 lat prezenty

W tym wieku wszystkie dzieci zarówno chłopcy, jak i dziewczynki naprawdę zaczynają próbować dowiedzieć się, kim są i co lubią i zdecydowanie chcę mieć to na uwadze.

W końcu nie wszystkie dzieci interesują się muzyką, sportem czy sztuką. Może to być oczywiste, ale potrzeba czasu, aby zastanowić się nad wyjątkowymi cechami nastoletniego odbiorcy prezentu. Poproś rodziców, rodzeństwo i przyjaciół, aby zobaczyli, co im się podoba, a czego nie. Zadawaj pytania otwarte, aby odkryć ich preferencje. Następnie zacznij robić zakupy na najlepszy prezent dla dziecka w tym wieku. Ale zawsze dołączaj paragon do prezentu!

FAQ pytania i odpowiedzi.

Czy ten przedział wiekowy ma znaczenie?

Kiedy Twoje dziecko jest nastolatkiem, nie ma takiego samego zagrożenia udławieniem jak młodsze dzieci. Dlatego też zalecenia dotyczące różnych zabawek są oparte na poziomie umiejętności. Jeśli Twój nastolatek jest bardziej zaawansowany jak na swój wiek, możesz mu kupić coś bardziej złożonego. Na przykład, dziecko doświadczone w używaniu zestawów do budowy modeli może być zadowolone z jednego z nich w bardziej zaawansowanym przedziale wiekowym lub poziomie umiejętności.

Jak mogę dowiedzieć się, co lubi mój nastolatek?

Jedna rzecz, którą rodzice mogą zrobić, aby dowiedzieć się więcej o zainteresowaniu nastolatka, to sprawdzić jego konta w mediach społecznościowych. Zwróć uwagę na to, czym się dzielą i czy coś może stać się dobrym prezentem.

Spróbuj zadawać pytania otwarte. Na przykład, zamiast pytać, czy mają jakieś dobre zespoły, których słuchają, zapytaj, które z nich są ich ulubionymi. Inne rzeczy do rozważenia to hobby, zajęcia weekendowe, to, co robią ze swoimi przyjaciółmi i zainteresowania grami wideo.

Czy powinienem ograniczyć jak często mój syn gra w gry wideo?

Dla wielu nastoletnich chłopców jedną z rzeczy, które ich interesują, są gry wideo. Jeśli zamierzasz kupić grę wideo w prezencie, ważne jest, abyś ograniczył czas, jaki dziecko ma w ciągu dnia na ekranie.

Wspaniałą alternatywą jest wybór prezentu na podstawie rodzaje gier wideo, w które gra Twój nastolatek. Chłopcy, którzy lubią gry FPS mogą docenić zestaw do strzelania z łuku, podczas gdy chłopcy do gier wideo wyścigowych mogą korzystać z pojazdu zdalnie sterowanych.

Co nastolatki chcą na swoje urodziny?

To proste. Smartfony, Drony i gry wideo, konsole do gier, Netflix lub Spotify i pieniądze. To może jednak nie być to, co chcesz dać wiele z tych przedmiotów wymaga kontroli rodzicielskiej i monitorowania.

Ile czasu przed komputerem lub konsolą powinien spędzać nastolatek?

Większość nastolatków spędza cały dzień przyglądając internet, ponieważ wiele ich prac szkolnych i ulubionych hobby jest w internecie. Najlepsze, na co możesz liczyć, to zachęcić swoje dziecko do spędzania czasu na świeżym powietrzu i do wyjścia z patrzenia na ekran na godzinę przed snem, jeśli to w ogóle możliwe.

Inne metody skrócenia czasu w internecie do mniej niż 8 godzin to zapisanie ich do uprawiania sportu lub zablokowanie im dostępu do Internetu. W miarę możliwości starają się skrócić czas w internecie do 5-6 godzin.

Ile pieniędzy należy wydać 13- 14-latkowi na urodziny lub święta?

Budżet każdej rodziny jest inny i nie ma sposobu, aby dokładnie określić, ile pieniędzy należy wydać na dziecko na urodziny lub święta. Warto pamiętać że nie zawsze drogi prezent oznacza dobry.

Mamy nadzieję, że ten przewodnik będzie pomocny w wyborze najlepszych zabawek i prezentów dla 13 i 14-letnich dzieci.

Dodaj komentarz

8 + osiem =